Příběhy ambasadorů, Strana 2

Nejdřív horor, pak příval energie aneb 21 postních dnů naší Mili

juvenilpust

Kdykoli píšeme o stravě, pohybu nebo duševní pohodě, dbáme na vyváženost informací a vůbec nejraději čerpáme z vlastních zkušeností. Proto jsme se rozhodli doplnit článek Půst pohledem spirituality i vědy o příběh naší kolegyně z Juvenilu, která se rozhodla zařadit půst do svého životního stylu. „Nebylo to snadné a určitě tuhle zkušenost nedoporučuji každému. Nicméně jí nelituji a počítám, že nebyla poslední,“ říká Mili.

 

Proč a jak jsem půstovala

Na své životní cestě jsem se ocitla v etapě, která neměla žádný směr ani cíl. Než jsem si uvědomila, že stojím na bodu mrazu, uběhlo několik měsíců. Cítila jsem vnitřní neklid, nejistotu, duševní prázdnotu a mentální i emocionální stagnaci. V profesním i osobním životě mi nic nedávalo smysl, měla jsem pocit, že jsem ztracená. Vykonávala jsem sice všechny své povinnosti, pracovala se stejnou intenzitou, odškrtávala úkoly z nekonečných seznamů, ale pocit radosti nebo naplnění se nedostavoval.

Došlo mi, že ačkoliv žiji hodnotný život, neplním zřejmě své poslání a v mé hlavě i srdci vyvstala spousta otázek: Proč jsem přišla na tento svět? Co tu mám udělat a jak naplnit svůj osud? Co je mým životním posláním? A hlavně, jak na to všechno přijdu?

Přibližně ve stejné době se ke mně dostala informace o půstu v trochu jiné podobě, než jsem ho znala. Nebyl interpretován z pohledu fyziologického ani náboženského, byl popsán jako brána k vlastnímu podvědomí (nevědomí, vlastnímu „nadjá“). Věřím, že do našich životů všechno přichází z nějakého důvodu a my sami se můžeme rozhodnout, zda příležitost využijeme, či nikoli. Říká se přeci, že co tě nezabije, to tě posílí… A tak jsem se rozhodla, že tohle stoprocentně musím vyzkoušet!

Zalíbil se mi 21denní půst o vodě, hovězím vývaru a bylinkových čajích s možností dopřát si v případě potřeby i trochu stoprocentního ovocného džusu. Celý proces má doprovázet čas, který člověk tráví o samotě, takříkajíc mít každodenní rande sám se sebou. Dává prostor k hledání odpovědí v mysli, srdci, duši i u boha. A je úplně jedno, jaký nástroj k tomu využijete, jestli čajový dýchánek pro jednoho, meditaci nebo modlitbu. Jednadvacet dní je prý zároveň ideální doba ke zbavení se zlozvyků a jejich nahrazení dobrozvyky.

 

Týden první: Vydrž, to zvládneš

Tak tohle bylo velké vykročení z komfortní zóny a moje tělo mi to dalo opravdu náležitě sežrat! První tři dny tupá bolest hlavy, jsem bez energie, unavená, naprosto bez nálady a asi nejhůř nesu pomalé myšlení i mluvení. Dát dohromady souvislou myšlenku a poté ji interpretovat celou větou mi trochu připomíná opilecký stav. Tak zabrzděná už jsem dlouho nebyla! Po třetím dni se navíc ozvalo i kručení v břiše a hlad se dostavil naplno. V hlavě jsem si pořád opakovala: vydrž, to zvládneš, prostě nejíme, nic víc nic míň.

Na začátku má člověk opravdu strach a cítí vnitřní neklid. Půst je jako odchod na pouť do neznáma, nevíte, co můžete očekávat a kam až vás dovede. A aby to nebylo tak jednoduché, pravidlem půstu také je, že byste neměli všem ze svého okolí předhazovat: jsem v půstu, dejte mi pokoj a ozvěte se mi za tři týdny. Je opravdu náročné soustředit se na něco jiného než fyzický stav, snažím se utřídit si myšlenky a vysílat přání směrem k vesmíru, ale většina se točí právě kolem půstu.

Položit své tělo jako oběť na pomyslný oltář pro rozlet ducha i mysli zní krásně i úctyhodně, ale mně se zdálo, jako bych prošla bránou pekla a jen doufala, že na konci mě čeká alespoň malá odměna za odvahu. Modlitba za překonání těchto stavů a pevnou vůli byla mým každodenním chlebem. K pátému dni byl dokonán proces vyčištění střev, další návštěva toalety se konala až po ukončení půstu.

Zlom nastal kolem šestého dne, kdy si tělo začalo pomalu zvykat na nový přístup, a i moje mysl se začala přizpůsobovat novému mindsetu. Je zajímavé, jak jeden den člověk doopravdy cítí „fyzickou bolest půstu“ a následující den vnímá duševní nakopnutí, otevření mysli a zvláštní pocit požehnání a lásky shůry. Tyhle vjemy mě doprovázely pak už během celého půstu i několik týdnů po něm.

 

meditace

 

Týden druhý: Ať ten rauš nikdy neskončí

Tak tohle je naprostá pecka! Zažívám takovou pozitivní a energetickou flow, jako už dlouho ne. Tělo se přizpůsobilo a bere si energii z vlastních tukových zásob (ketóza), takže žádný pocit hladu, žádné kručení v břiše, žádná únava. Dokonce můžu říct, že mám víc energie, než když jím, a o mnoho méně potřebuji odpočívat a spát. Zařídím spoustu věcí, jsem u toho pozitivně naladěná a uvědomuji si, že jsem to dokázala nevzdat, zachovala si odhodlání, pevnou vůli a nic jsem neodložila „na potom“. Věci ze seznamu, ať už v práci nebo doma, které jsem dlouho nebyla schopná udělat (nechtělo se mi je udělat), nebo rozhodnout, najednou jdou samy od sebe. Mám pocit, jako bych byla v nekončícím rauši!

Skutečně piji jen čistou vodu a bylinkové čaje, k obědu a někdy i k večeři jím čistý hovězí vývar, a ano opravdu jím. Je zajímavé, jak se dá oblbnout mozek i žaludek, když použijete talíř a lžíci, místo abyste vypili vývar z hrnku.

Věnovala jsem si dostatek času, aby mohly probíhat rozmluvy v mé hlavě, duši i srdci. Hledat odpovědi na otázky, kvůli kterým půst držím, je teď mnohem jednoduší. Některé přicházejí nečekaně samy od sebe, musím být neustále v pozoru, abych svou odpověď nezmeškala. Moje jistota, že zvládnu cokoliv si usmyslím a cokoliv budu chtít, je obrovská.

Navazují na ni pocity štěstí a bezpodmínečné lásky, které ke mně ze shora proudí obřím tobogánem. Naprosto zmizela panika a strach, které jsem pociťovala těsně před zahájením půstu a během prvních dnů minulého týdne. Při vysílání přání i modliteb nezapomínám ani na lidi ve svém okolí. I když je půst o mé osobě, láska k bližnímu svému (respektive ke všemu živému) se zmnohonásobila. Vidět v druhých to dobré a ještě více si jich vážit, odpustit jim, je mnohem jednodušší.

Fyzicky je mi dobře, žádné vážné obtíže nemám. Je trochu náročnější se zahřát, pořád je mi zima! A přiznávám, že nejedno ráno přišel pocit slabosti až na omdlení. Položila jsem se raději na zem a prodýchala všechny ty hvězdičky, které jsem viděla, i takové výjevy jako blikající bílé světlo nebo zářící světlo na konci tunelu.

 

Týden třetí: Bezstarostnost naplněná odvahou

Pokračuje stav z minulého týdne. Mám ale pocit, že už to není taková síla, nebo si začínám pomalu zvykat. Každopádně se mi „to“ nechce opustit, přemýšlím, že si půst prodloužím o nějaký ten den. A užiji si bezstarostný pocit plný odvahy, požehnání a vnitřní radosti.

Pravidla jsou ale jasná, stanovení časového rámce je jeden z prvních a klíčových bodů před zahájením půstu. Musím přiznat, že mě to opravdu mrzí a kromě toho, že je mi opravdu velká zima, se cítím tak dobře jako už dlouho ne. Navíc moje hranice a limity, ty tzv. myšlenkové ohrádky, se zvětšily do obřích rozměrů. Teď už vím, že strachy nejsou na místě a já zvládnu cokoliv, co mi přijde od cesty.

 pustFoto

 

Zpátky do normálu

Zajímavý byl první den po půstu, když jsem si sedla ke snídani a můj mozek na mě křičel: Vždyť nejíme!!! Všechno se po pár dnech srovnalo zase do normálu, postupem času se zvětšily i porce, které jsem byla schopná najednou sníst

Nelituji zkušenosti s půstem a také rozhodně vím, že tohle nebyl můj poslední. Jestli se ptáte, zda jsem dostala odpovědi na otázky, které mě k půstu přivedly, pak upřímně říkám: na některé ano. Některé byly zodpovězeny během půstu, jiné těsně po něm a na zbytek si budu muset počkat. Člověk přeci nemůže získat všechno hned, o spoustu věcí se musí zasloužit.

Důležitý je vnitřní pocit štěstí, bezpečí, lásky a odvahy. A také vědomí, že jsem konečně na správné cestě, jdu směrem kupředu a moje přání i vytoužené odpovědi jsou zase na cestě ke mně.

Dobrodruh, nebo cvok? Petr Jan Juračka žije naplno

Wikipedie píše, že je přírodovědec a fotograf. Přidává taky zmínku o horách, dronech, pedagogické kariéře, přednáškách, světoběžnictví, vlastním televizním pořadu. Podle toho, jak Petr Jan Juračka odpovídal na naše otázky se spíš zdá, že jeho posláním je vystupovat z komfortní zóny. Na svět se dívat očima kluka, který bývá rád překvapován, rád se směje (často sám sobě) a rád se vrací domů. K ženě a dcerkám, na katedru ekologie Univerzity Karlovy, k českým tůním a za kamarády.

 

Který z - pro mnohé šílených - nápadů jste vymyslel nejrychleji?

To bylo asi loni, když nás tehdejší vláda naprosto nesmyslně zavřela na katastru obce. Tehdy se tísnily davy lidí na cyklostezkách a chodnících. Hrozně moc mě to naštvalo a já se rozhodl natočit takový menší protest, který mi odvysílali na Nově. Sjel jsem Chrudimku a Labe na území Pardubic, na kajaku jsem měl s sebou kolo, s kterým jsem se dostal na místo startu i následně domů z cíle, s kajakem na zádech. Od prvního scénáře po natáčení uběhl týden, za další týden už to běželo v televizi.

 

A který takový nápad vás nejvíc vyškolil?

Mě to obvykle vyškolí nějak dycinky. Poslední výlet do Himálaje byl asi docela nečekaně těžký, ale to je pokaždé, když je člověk venku. Spíš bych řekl, že nejhorší jsou komplikace tehdy, když to člověk vůbec nečeká a myslí si, že je všechno v klídku.

 

Jaké ráno považujete za nejkrásnější?

Po té nejkrásnější noci, samozřejmě.

 

Která noc bývá nejdivočejší?

Bývá to docela hustý při návratech. Když jsem přijel z Grónska, ještě několik dní jsem se budil vyplašenej, že se trhá ledovec a budil jsem kvůli tomu Zuzku, stejně jako při návratu z K2 anebo z Afriky. Nějaký čas to trvá, než se mozek uklidní a přesvědčí se, že je už opravdu doma.

 

Co nejdivnějšího jste fotil?

Mě spíš přijde, že nefotím už nic normálního. To je na tom to nejlepší. Ale úplně nejdivnější jsou jistě moje selfíčka.

 

Který svůj objev považujete za nejbáječnější?

Tuhle jsem objevil, že má žena v ledničce uschovaný domácí vaječňák. Přineslo mi to mnoho radosti a rád se na to místo tu a tam vracím. A pak, když jsme popsali nový druh korýše, kterého jsem našel na Kokořínsku, to bylo prima!

 

Kdy vás nejvíc bolí nohy?

Po výletech s Romanem a s Ivánkem (kamarádi dobrodruzi, pozn. autora). S oběma jsme tuhle přešli Krkonoše v nejdelším možném směru, z Trutnova přes Rýchory a Sněžku do Harrachova. Byla to nádhera! Jen jsem si pak šel druhý den zaběhat a narval jsem to v tempu. Mravenčila mě vnější strana stehna ještě dva týdny po tom. S Ivánkem jsme o pár měsíců později dojeli na kolech k moři kolem Labe, od pramene kolem jeho toku až na sever Německa. Naopak s Romanem jsme teď v zimě přešli zase Orlické hory, přes všechny dostupné vrcholky nad 1 000 metrů nad mořem. Vnější strana stehen opět nezklamala, ale v tom sněhu to byla, upřímně, docela rasovina, tak se ani nedivím.

 

A kdy vás nejvíc bolí hlava?

Po třech pivech, anebo po sauně. Zdaleka nejhorší to je po třech pivech v sauně, tomu už se pár let vyhýbám… ale ne, největší bolest v hlavě jsem zažil loni v Himálaji, kdy mi otekl mozek v důsledku výškové nemoci. To už nebylo moc dobrý.

 

Kdy jste se cítil nejméně bezpečně?

Když moje žena vysadila antikoncepci. Tak trochu jsem tušil, že se asi něco stane. Ale tehdy jsem si nebyl schopen představit, co všechno to znamená. I když, to samozřejmě nevím ani teď. Je to jízda!

 

Co nejméně příjemného jste udělal kvůli dětem?

Vstal. Ale bylo to asi jenom jednou. Já fakt nerad vstávám, dokud nejsem vyspinkanej.

 

Kdy se nejvíc rozněžníte?

Máme teď doma malinkaté chundelaté štěňátko, takže o rozněžnění není nouze! Nicméně, nejvíc mě dojímají naše holky. Když se jim povede obrázek, když se naučí něco nového. Jistě, člověk by u mě asi čekal spíše dojímání u výhledů ve velehorách, u potápění s divokým delfínem, anebo třeba první africké safari. Jo, to jsou bomby! Ale ty naše holky to tak nějak umí trumfnout, ani nevím jak.

 

Co je ve vaší domácnosti nejdražší?

Moje choť, samozřejmě! A děti! A pokud by šlo o ty materiální věci, jsou to jistě foťáky a drony, které se u nás točí jak na kolotoči. Do bytu jako takového se mně daří zatím neinvestovat.

 

 

Kdy jste nejuvolněnější?

Obvykle po větším stresu, když se konečně vše dotáhne do konce a já vím, že se to povedlo. Když mi vycházela moje druhá kniha, byl těžký nátlak všeho. Napsat ji bylo to „lehké“, pak přišel marketing, finance, tisk, křest a všechno to kolem toho. Ten večer, kdy jsme ji konečně polili šampáněm, jsem si ale pak užil do posledního momentu, stejně jako party po obhajobě doktorátu. Jsou to pak krásné večery. Teď právě sázíme moji třetí knihu a já se už tak moc těším na další uvolněný večírek. Však v tom ležím naložený už několik měsíců!

 

Kdy se cítíte nejkomfortněji?

Doma na gauči s kafem a s nataženýma nohama. V té poloze se nacházím právě teď.

 

Čemu nejméně rozumíte?

Ženským. Autům. Sportu. Vaření. Financím. Pojištění. Pivu. Vínu. Výchově dětí. A úplně nejmíň na světě rozumím naší pračce.

 

Jaký nejbláznivější nápad máte v plánu?

Za měsíc touto dobou bych měl sedět v letadle na Madeiru, kde se plánuju nalodit na křižník portugalské armády, která by mě měla vysadit na jednom nedotčeném ostrově Atlantiku. Měl bych tam být „trosečníkem“ zhruba dva týdny. To mi přijde trochu ujetý. Ale ještě uvidíme, co na to covid.

 

Co myslíte, že asi nikdy nepřekonáte?

Počet dětí mého svědka. Kamarád Michal jich má dvojnásobek a mně už se nechce ho dohánět.

 

Otázka poslední: Jak se staráte o své zdraví? Dbáte kromě fyzické přípravy i na pestrou stravu?

No jo, to musím. Jistě, sport je teď pro mě před další expedicí prakticky denním chlebem, bez toho to nejde. Učím se teď na stará kolena protahovat, správně dýchat a kromě toho, že můj jídelníček je čím dál tím podobnější venkovské koze, se snažím do jídla zahrnout tu a tam občas i doplňky stravy – kromě vitamínů si dopřeju i Juvenil na imunitu anebo něco na klouby.

 

Mou filozofií je nejen vnější, ale především vnitřní krása

Mou filozofií je nejen vnější, ale především vnitřní krása

Martina Horáková s Juvenilem doslova vyrostla. Byl to právě tento potravní doplněk pro regeneraci a imunitu, který pomohl její mamince při léčbě a rekonvalescenci po vážném onemocnění. „Původní verze Juvenilu byla tak běžnou součástí rodinné lékárničky jako třeba náplast nebo kapky do nosu,“ říká úspěšná kosmetička, maminka dvou dětí a ambasadorka značky Juvenil.

Vzpomenete si, kdy jste Juvenil, v jeho tehdejší podobě, zaznamenala?

Úplně přesně už ne, ale mám pocit, že k naší rodině patří odjakživa. Když mi bylo asi jedenáct roků, maminka onemocněla rakovinou prsu. Při léčení jí byl doporučen přípravek na posílení imunity, dnešní Juvenil. Je to 35 let a moje maminka se těší dobrému zdraví. Jsem přesvědčena, že se uzdravila právě díky Juvenilu. Maminka ho bere dodnes.

Sama ho užíváte?

Ano, preventivně. Vnímám dlouhodobé pozitivní účinky všech přípravků Juvenil na celé své rodině. Dětem je podávám od kojeneckého věku.

Důvěřujete mu díky dobrým zkušenostem maminky?

Moje důvěra v Juvenil je dlouholetá, postavená i na vlastní zkušenosti. Doporučuji ho svému okolí a také klientkám. Vzhledem k tomu, že mým hlavním mottem je „Vnitřní a vnější krása“, snažím se jim poradit, jak se starat komplexně o své tělo a imunitu. Z toho důvodu jim doporučuji přípravky určené pro vybudování a udržení rovnováhy v těle. Žijeme totiž ve světě plném stresů a v neustále se zhoršujícím životním prostředí, což má významný vliv na naše zdraví.

Zdá se, že péče o druhé je vám víc než přirozená.

Máte pravdu. Abych svým klientkám mohla nabídnout tu nejlepší péči, bylo důležité získat zkušenosti od nejlepších v oboru. Ve spojení s tím, že velmi ráda pečuji o druhé, se mi splnil sen a stala jsem se kosmetičkou, ke které nechodí klienti pouze za odborným ošetřením pleti, ale také za odpočinkem a relaxací. Mojí filozofií je nejen vnější, ale především vnitřní krása. Teprve pak dochází k souznění obou. Jak se cítíme uvnitř, tak vypadáme navenek.

Co vás ke kosmetice přivedlo?

Spíš kdo – byla to zase maminka! V dětství jsem ji ráda sledovala při líčení. Byla tehdy nákupčí drogerie pro celou Moravu. Doma v šuplíku jsem jí šňupala do všech kosmetických vzorečků, zkoušela stíny „tehdy ještě z filmových studií Barrandov“, kde pracovala jedna z největších kosmetiček Československa, paní Olga Knoblochová. Tuto dámu jsem měla čest potkat a je jednou z mých velkých životních inspirací.

Inspiraci možná nacházíte i při každodenní práci. Pletu se?

Kdo dochází na kosmetiku, dobře ví, že vztah mezi kosmetičkou a klientkou je velice důvěrný, téměř na úrovni vztahů v rodině. Vztah se v průběhu času vyvíjí, až přeroste v přátelství. A potom o inspiraci, vzájemnou, není nouze. Proto se kosmetička zaměřuje nejen na krásu pleti, ale snaží se klientce pomoci ve všech rovinách.

Vraťme se ještě k Juvenilu. V čem spatřujete jeho největší výhody?

Řeknu to ve třech bodech: Zaprvé je postaven na českém výzkumu, vývoji a patentu, zadruhé má za sebou dlouhou historii a mnoho spokojených uživatelů a zatřetí obsahuje nukleotidy, skutečně jedinečné látky, bez kterých se naše tělo neobejde. Jeho předchůdce byl od počátku zaměřený pouze na úzkou skupinu lidí. Naopak Juvenil má od svého počátku potenciál stát se nejen českou, ale v budoucnu i globální značkou potravinových doplňků zaměřených na komplexní regeneraci. Znám ho dobře a věřím mu.

Nahoru
13 položek celkem