Silná imunita

4 kroky
k silné imunitě, víte jak na ně?

šipky

Obranyschopnost neboli imunita

je schopnost našeho těla bránit se patogenům, které na nás číhají doslova všude. Odolat jejich útokům je klíčová podmínka pro plnohodnotný a kvalitní život. Lidský organismus je na boj s patogeny ze své podstaty dobře vybavený, ale často mu nedokážeme poskytnout správné podmínky, aby vše zvládl sám. Znečištěné životní prostředí, každodenní stres, průmyslově zpracované potraviny s nízkým obsahem živin a pasivní způsob života, to vše obranné schopnosti našeho organismu oslabuje a činí ho tak náchylnějším k průniku nežádoucích virů či bakterií.

Vytvořit si účinný imunitní štít je běh na dlouhou trať, ale i malé a postupné změny v životosprávě přinesou brzy výsledky. Přečtěte si, jaké jsou základní kroky k silné imunitě.

Krok 1: Všechno začíná ve střevech

Je prokázáno, že k celkovému zdraví přispívá ve velké míře kondice našich střev. Vždyť okolo 80 % našich imunitních buněk se nachází právě ve střevech. Střevní mikrobiom obsahuje asi 600 druhů bakterií, které spolu žijí v jakémsi ozbrojeném příměří. Pokud jsou v rovnováze, tak nás nejen neohrožují, ale dokonce jsou nezbytné pro naše zdraví. Kromě trávení se podílí na vývoji imunitního systému, zamezují růstu patogenních druhů, produkují některé vitamíny a zasahují do mnoha tělních funkcí. Stav našeho mikrobiomu ovlivňuje využití energie z potravin, ale i to, zda se u nás rozvine zánětlivé, nádorové, metabolické, psychické, alergické, autoimunitní nebo kardiovaskulární onemocnění. Dbejte ve své stravě na dostatek zeleniny, ovoce a luštěnin a nezapomínejte ani na zdroje bílkovin. Naopak bez cukru a bílé mouky se klidně obejdete. Tuky nevynechávejte, ale vybírejte si ty s příznivým složením, které můžete získat třeba z ryb nebo ořechů.

“Složení mikrobiomu mohou příznivě ovlivnit i speciální doplňky stravy. Vyberte takové, které mají přírodní složení a ověřené účinky. Příkladem je český patentovaný přípravek JUVENIL, který už po mnoho desetiletí užívají nejen celé rodiny s dětmi, ale i vrcholoví sportovci. JUVENIL obsahuje speciální metodou vyextrahovanou směs aminokyselin, antimikrobiálních peptidů a nukleotidů, jejichž nedostatečný přísun stravou se může projevit nejen rozkolísáním řady imunitních funkcí, ale odráží se především ve funkci jaterní tkáně, srdce a střevního traktu,” říká přední imunolog RNDr. Petr Šíma, CSc. a dodává: “Zvýšený přísun nukleotidů v dětství podporuje růst organismu, ve starším věku regeneraci tkání při rekonvalescenci po nemoci nebo operaci. Stěžejní je jeho podpora správné imunitní odpovědi v období epidemií infekčních chorob.”

Krok 2: Neztrácejte vodu

Spotřeba vody v organismu dospělého člověka je zhruba 2 litry za den a výrazně stoupá v letním období či při zvýšené tělesné a psychické zátěži. Pokud nezajistíme tzv. vyrovnanou bilanci tekutin, to znamená, že jejich příjem a výdej není v rovnováze, dochází k dehydrataci organismu. Ta se projevuje sníženou výkonností a špatnou náladou, ale také ovlivňuje schopnost těla bránit se patogenům. Dlouhodobý nedostatek tekutin pak vede k poruchám ledvin, chronickým bolestem hlavy a kloubů a přispívá i ke vzniku řady civilizačních chorob. Dostatečná hydratace vhodnými nápoji, kterými jsou především ovocné a bylinné čaje (neslazené), pramenité nebo minerální, neperlivé vody, ale také vodou ředěné 100 % džusy, zajistí udržení vnitřní homeostázy (vnitřního stabilního prostředí), a tím i optimální obranyschopnost organismu.

Krok 3: Dobrou noc a krásné sny

Proč je spánek pro imunitu tak důležitý? Protože během něj získává tělo energii pro svou regeneraci a zároveň produkuje protilátky, které mu pomáhají bojovat s infekcemi. V hlubokém spánku také uzdravujeme svou psychiku a odbouráváme prožitá traumata, a tím redukujeme stresovou zátěž. Zdravá imunita se odvíjí jak od délky spánku, tak od jeho kvality. Dbejte proto na pravidelný spánkový režim, dopřejte si při spánku klid a tmu a zajistěte vhodnou teplotu a dostatek kyslíku vyvětráním pokoje. To, že byste si měli několik hodin před usnutím dát pauzu od konzumace kávy, alkoholu a elektroniky, která produkuje modré světlo, jež zvyšuje hladinu melatoninu a brání tak kvalitnímu spánku, je nasnadě.

Krok 4: Nepodceňujte moc pohybu

O přínosech pohybu pro zdraví není pochyb – kromě posílení kosterního svalstva také zlepšuje náladu, výrazně mírní stres a je prevencí celé řady onemocnění. Při pohybu se zvyšuje cirkulace imunitních buněk v těle, zlepšuje termoregulace, podporuje se prokrvení a tím i činnost všech orgánů. A přitom není potřeba hned běhat maratony, úplně postačí procházka po parku, vynechat občas výtah nebo udělat každé ráno pár protahovacích cviků.

Takže si to shrňme

Chcete-li si dlouhodobě udržet životní energii, pevné zdraví a vyhnout se vysedávání v čekárnách lékařů, nastavte si do vašeho životního stylu několik jednoduchých pravidel, z kterých se stane, jakmile si je osvojíte, návyk a máte vyhráno. Pamatujte tedy, že pro udržení přirozené imunity, potřebujete pestrou stravu obohacenou o vhodné doplňky stravy, dostatek tekutin, kvalitní spánek a radost z pohybu. Pak zvládnete všechny situace, které na vás čekají, s úsměvem a naplno!

Juvenil kapky  

Vsaďte na český
přírodní přípravek.

Juvenil obsahuje aminokyseliny, antimikrobiální peptidy a nukleotidy, které podporují vyvážený mikrobiom a funkční imunitní systém. Je vhodný i pro děti.

Vyzkoušejte Juvenil
Zpět do obchodu