Životní styl, Strana 2

Proč jsou antibiotika záchrana i pohroma? Vraťte se po nemoci do kondice!

iStock-1319031310

Nepoužívejte antibiotika zbytečně, neukončujte léčbu předčasně, nepojídejte během terapie citrusy. Zapomeňte na mléko a pozor na slunce. A opravdu žádný alkohol! Zákazů, příkazů a doporučení, která v souvislosti s nejužívanější skupinou léků slýcháme, existuje spousta. Důvod je zřejmý: antibiotika jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Co vám pomůže využít jejich potenciál a vrátit se do plného zdraví? Český imunolog doporučuje Juvenil kapky.

 

Nadužívání antibiotik vede k rezistenci

„Je dobré si připomenout některé základní informace týkající se užívání antibiotik,“ uvádí prof. RNDr. Aleš Macela, DrSc., imunolog, vědecký pracovník a emeritní profesor Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Ne nadarmo jde o léky vydávané pouze na lékařský předpis.

Posláním antibiotik je bakterie buď rovnou likvidovat, nebo potlačovat jejich růst. Léčí tak nejrůznější infekce, mohou být ale ordinována i preventivně. Celosvětově za ně utratíme miliardy dolarů ročně, bohužel však ve více než 50 % případů zbytečně. Lékaři je totiž mnohdy předepisují i tehdy, kdy bychom se bez nich dokázali obejít. Máme na mysli méně závažné projevy onemocnění, jiné než bakteriální původce onemocnění nebo ordinování dlouhodobého užívání širokospektrálních antibiotik namísto cílené léčby podložené specifickým vyšetřením.

Tak se stává, že baterie zvyšují svou odolnost vůči antibiotikům, což je obrovský problém (například při chirurgických výkonech nebo léčbě infekcí s fatálními dopady na zdraví). Ministerstvo zdravotnictví ČR dokonce uvádí, že v Evropě každý rok zemře 33 tisíc lidí, protože si „vybudovali“ vůči antibiotikům rezistenci. To znamená, že antibiotika takzvaně nezaberou a i banální infekce se může stát smrtelnou.

 

Specialisté varují a doporučují

Zásady, jak se během léčby antibiotiky chovat, najdete v příbalovém letáku. Když užíváte antibiotika, pamatujte, že mohou například:

  • snižovat citlivost mikroorganismů, se kterými v budoucnu přijdete do kontaktu, na léčbu,
  • poškozovat střevní mikroflóru (mikrobiom),
  • vyvolat zažívací potíže,
  • oslabit imunitní systém,
  • způsobit bolesti hlavy či alergické reakce.

 

Narušení mikrobiomu přitom patří k mimořádně závažným negativním vlivům antibiotik. Antibiotika při průchodu organismem prostě zabíjí hlava nehlava a při eliminaci „zlých“ bakterií se nevyhnou se ani bakteriím, které jsou pro naše zdraví nepostradatelné. To může zejména u malých dětí zvýšit riziko zánětů střeva nebo vyvolat alergické reakce. Kvalita a zejména rovnováha přirozeného osídlení střeva bakteriemi (lidský mikrobiom) má navíc zásadní souvislost se správnou funkcí imunitního systému, produkcí některých vitaminů i ochranou těla před patogeny. Mikroorganismy „bydlící“ v našem střevě hrají roli ve vývoji obezity, kardiovaskulárních, autoimunitních, zánětlivých, nádorových, ale i psychických onemocnění.  

„V prvé řadě, pokud již antibiotika užívám, je dobré se u některých antibiotik vyhnout konzumaci mléka a mléčných výrobků, neměly by se rovněž konzumovat kyselé potraviny, i když je často doporučované kysané zelí, které doplňuje přirozené bakterie. Dále pak je důležité po určitou dobu být v rekonvalescenci, organismus je po dobrání antibiotik vyčerpaný, má oslabenou imunitu, a tak je náchylnější k následným nákazám, má rozhozený střevní mikrobiom, který je důležité obnovit pro psychické i fyzické zdraví člověka,“ potvrzuje Aleš Macela.

 

Škody pomůže napravit extrakt biologicky aktivních látek

O tom, že antibiotika někdy v životě potřebuje téměř každý, není nutné polemizovat. V odůvodněných případech, a po pečlivé volbě mezi úzkospektrým a širokospektrým přípravkem, mají nezastupitelné schopnosti. Jakmile léčba skončí, je ovšem nutné věnovat tělu náležitou péči.

„Přirozenou imunitu důležitou právě pro odolnost organismu k infekcím zlepšuje Juvenil, který působí jako imunomodulátor a zároveň jako psychobiotikum, prostřednictvím úpravy střevní mikroflóry. Přípravek Juvenil, který je doporučován ke stabilizaci střevní mikroflóry, podporuje přirozenou imunitu a je vhodným potravním doplňkem po antibiotické léčbě, nemá žádné vedlejší účinky ani není známa žádná kontraindikace, to znamená, že je naprosto bezpečný“ konstatuje imunolog.

Podle jeho názoru a zkušeností je vhodné se zařazením Juvenilu do jídelníčku počkat až po ukončení antibiotické léčby: „Užívání antibiotik trvá běžně okolo sedmi dní, pokud je Juvenil už užíván, je vhodné ho po tu dobu vysadit a pokračovat v aplikace po ukončení léčby. Pokud je Juvenil nasazován s cílem nápravy škod, začít je dobré ihned po dobrání antibiotik.“

Účinný komplex aminokyselin, antimikrobiálních peptidů a nukleotidů urychlí rekonvalescenci a pomůže s návratem do plné kondice. Při regeneraci po léčbě antibiotiky se nejlépe hodí Juvenil kapky, vhodné i pro velmi malé děti nebo osoby s polykacími obtížemi. Kapky je nejlepší podávat ráno před jídlem, v období zvýšených nároků na vnitřní rovnováhu organismu lze denní dávku zdvojnásobit. K takovým situacím patří i právě zmiňovaná, prodělaná terapie antibiotiky. 

iStock-1313152158

Detox změní mnohé, když ho doplníte racionálním jídelníčkem

Depositphotos_70859787_XLsmall
„Důležitější než prahnout po cíli, je mít rád cestu k němu,“ říká Michaela Huvarová, nutriční terapeutka, která ve spolupráci s Juvenilem připravila speciální detoxovou kúru. Komu pomůže? Každému, kdo chce získat více energie, zbavit se zažívacích obtíží i kožních problémů. S jejím jídelníčkem to zvládnete taky.

 

Jaké nejčastější chyby, pokud jde o stravování, děláme?

Jíme málo a jsme energeticky podhodnoceni. Postupem doby jíme vlastně méně a méně. Metabolismus na to reaguje tím, že šetří a zpomaluje se. Čím víc zpomaluje, tím rychleji pak přibíráme.

 

Takže na předsevzetí „Od 1. ledna budu jíst méně“ máme zapomenout?

Jde o nejčastější novoroční chybu – začneme jíst málo. Na začátku sice rychle zhubneme, ale postupně se hmotnost zastaví a člověk může i při stejném objemu jídla přibírat.

 

Co ale dělat, když mě trápí výčitky svědomí. Přeci jen, vánoční období ke stravovacím prohřeškům svádí.

Co bylo, to bylo. Teď je důležité stanovit si cíl, za kterým půjdeme. To je jedna věc. Postupem doby jistě přijdete na to, že spíš než prahnout po cíli, je důležitější naučit se mít rád cestu k tomu cíli. Jde tedy o celkovou změnu myšlení.

 

Úkolem nutriční terapeutky tedy není pomoci klientovi hlavně zhubnout?

Je pravda, že lidé se na mě nejčastěji obrací s otázkou hubnutí. Vždy je ale důležité objasnit si, že číslo, které vidíme na váze, není vždy to nejzásadnější. Je třeba řešit množství svalové i tukové hmoty a poměr mezi nimi. Velmi brzy také přijdeme na to, že hubnutí jako takové nelze učinit bez změny životního stylu a změny přístupu člověka k sobě samému. Pracujeme tedy na komplexní proměně člověka, nejen na jídelníčku.

 

Jak konkrétně?

Jako nutriční terapeutka jsem tu pro klienta a udělám maximum, aby si osvojil změny v oblasti výživy, sportu, aby svůj život otočil v ten správný směr, aby se začal mít rád a pečoval o sebe. Také pracujeme na tom, aby nešlo o chvilkovou záležitost, ale veškeré změny byly dlouhodobě udržitelné.

 

Na co se svých klientů nikdy nezapomenete zeptat?

Kolik let, tedy jak dlouho, trvalo, než si uvědomili, že něco dělají špatně a projedli se k aktuálnímu stavu. Když si uvědomí, že ke své nadváze nepřišli během týdne, snadněji pochopí, že zbavit se jí zabere nějaký čas. Změna, kterou očekávají, nepřijde lusknutím prstu.

 

Když to shrnu – mentální nastavení, pohyb a vyvážený jídelníček stačí?

Může to stačit. Já doporučuji vybrat si k takové očistě ještě vhodný doplněk stravy přírodního původu. Celý proces pomůže krásně nastartovat, některé žádoucí účinky zintenzivní a případně dodá, co by tělu mohlo chybět. V rámci procesu detoxikace proto klienty odkazuji zejména na Juvenil Detox.

 

Čím je podle vás jedinečný?

Obsahuje kombinaci látek, která funguje na více úrovních. Jednak pomáhá vyčistit a detoxikovat trávicí systém, ale doplňuje i látky, které jsou klíčové pro regeneraci střevní výstelky a v neposlední řadě napomáhá i optimalizaci mikrobiálního složení ve střevech. Jedná se směs bylinných výtažků, vlákniny, pektinu a aminokyselin, peptidů a nukleotidů v unikátní formuli Juvenil®.

 

Jakou roli má vláknina při detoxikační kúře?

Velmi významnou. Vláknina je svými vlastnostmi stěžejní při udržení a redukci hmotnosti. Důležitá je i její funkce ochranná, protože působí preventivně proti řadě neinfekčních onemocnění hromadného výskytu, jako jsou třeba rakovina tlustého střeva a jiná nádorová onemocnění, zubní kaz, onemocnění srdce a cév, diabetes mellitus, chronická zácpa, Crohnova choroba a podobně.

 

Jak si máme představit vyvážený jídelníček?

Vyvážený jídelníček je správně nastavený z pohledu poměru makroživin – bílkovin, sacharidů a tuků. Každá makroživina má v jídelníčku svoji úlohu. Sacharidy dodávají energii, bílkoviny nás sytí a staví svaly. Tuky mají nespočet funkcí, nechybí mezi nimi imunitní a ochranná, podílejí se na regulaci tělesné teploty, podporují rozpouštění některých vitaminů a podobně.

Když k vám přijdu jako klient, z čeho při sestavování jídelníčku budete vycházet?

Zjistím vaše základní antropometrické údaje, tedy váhu, výšku, důležitý je ale i poměr svalové a tukové hmoty, z čehož vyplyne hodnota bazálního metabolismu. Stěžejní je i věk, typ práce, druh a četnost pohybové aktivity. Také budu řešit vaše individuální zdravotní problémy, chutě a preference.

 

Pokud zatoužím po detoxikaci, jakého efektu se dočkám?

Detoxikační kúra změní mnohé – dojde k pročištění organismu a zbavení se toxinů. Budete chodit lépe na toaletu, budete mít více energie a budete se cítit svěže, mohou zmizet vaše zažívací obtíže a kožní problémy, ale i psychické obtíže. Může dojít i ke změně hmotnosti a můžete samozřejmě i zhubnout. Efekt je ale velmi individuální. To samé se týká i délky jeho trvání.

 

Kdy je na takovou kúru nejvhodnější doba?

Kdykoliv, ale ideálně po nějakém náročnějším období – tedy třeba hned po Vánocích, pak na jaře nebo v létě, kdy přichází změna ročního období.

 

Jak by měl během detoxové kúry vypadat můj jídelníček?

Změnu stravy doporučuji podpořit doplňkem stravy Juvenil Detox. Obecně lze říct, že kúra v rámci jednoho měsíce takzvaně graduje. Na začátku je nejpřísnější, nejtvrdší a tím pádem nejvíce detoxová. Postupně zvolňuje a do jídelníčku jsou zařazovány další druhy potravin, a i složitější tepelná úprava. V druhé polovině měsíce je jídelníček již v takové podobě, kterou se lze stravovat i dlouhodobě. Jde o racionální, vyvážený a pestrý jídelníček.

 

Co poradíte lidem, kteří by se do detoxu rádi pustili, ale mají to k vám daleko?

Sledujte sociální sítě Juvenilu. Od půlky ledna jsme připravili seriál na čtyři témata, která jsou spojená s detoxikací organismu. Popíšeme, jak se rámcově stravovat, na co se zaměřit, a v následujících dnech zveřejníme tři nebo čtyři recepty k inspiraci. Zájemcům tam navíc budu k dispozici pro případné dotazy. Celý měsíc taky bude v akci zmíněný Juvenil Detox. Za cenu dvou produktů dostanete tři. To už stojí za vyzkoušení.

 

A teď to nejtěžší: Jak náročné bude kúru podstoupit?

Zajisté vystoupíte z komfortní zóny, ale stojí to za to! Jídelníček si můžete i zjednodušit. Lze si vybrat konkrétní dny v týdnu a pokrmy připravit na 2-3 dny dopředu. Vždy je to něco za něco a občas je třeba i udělat něco navíc. Ale já všem, kdo se chtějí vydat na cestu ke změně, říkám: Buďme na své tělo hodní a mějme ho rádi. Tisícinásobně nám to vrátí. 

IMG_4216

Naučte se poznat, které doplňky stravy jsou přírodní

Přestože se většina z nás snaží dbát na pestrou a vyváženou stravu, existují situace, kdy naše tělo potřebuje doplnit vitaminy, minerály, antioxidanty a další látky. Zejména s ohledem na fakt, že moderní strava prochází mnoha fázemi zpracování a je ochuzena o základní živiny. Příčin je nespočet od vyčerpání půd až po dnešní způsoby skladování potravin a vaření. V minulosti jsme sahali po potravinových doplňcích zejména pokud jsme měli nějaké obtíže. Nyní už je běžné užívat je i když jsme v pořádku, abychom se cítili ještě lépe a zároveň předešli možným zdravotním komplikacím v budoucnu. A je logické, že mnohem raději než po výrobcích plných barviv a pojiv, sáhneme po produktech přírodních. Víte, ale jak je poznat? A na co si dát při jejich výběru pozor?

Hlavním úkolem doplňků stravy je pomáhat balancovat příjem životně důležitých látek v situacích, kdy se nám jich z mnoha důvodů nedostává. Indikací může být například nemoc, rekonvalescence, vyšší věk, nezralý imunitní systém dětí, těhotenství, psychické nebo fyzické vypětí, špatná životospráva. Na trhu je dnes celá řada takových přípravků, najdete je pod označením potravní doplňky, doplňky výživy, ale třeba i doplňková výživa nebo suplementy. Mnohem důležitější, než komerční zařazení je ovšem jejich obsah a účinnost.

 

Raději mrkev, nebo retinol?

K výrobě doplňků stravy lze přistupovat dvěma způsoby. Zjednodušeně řečeno: buď je producenti sestavují „chemicky“, nebo k získání prospěšných látek využívají fyzikální postupy. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, když tělu dopřáváte vitamin A z ropy (skutečně – běžně se vyrábí syntézou z tohoto fosilního paliva), nebo z mrkve. Totéž platí o minerálních látkách, aminokyselinách či nukleotidech. Ke škodě uživatelů se na obalu dočtete pouze to, že výrobek obsahuje retinol. Což sice je vitamin A, ale o jeho původu nelze z etikety zjistit vůbec nic.

Tělo dokáže vstřebat a využít jen přírodní látky, ty „uměle“ vyrobené buď bez užitku vyloučí, nebo naopak uloží tam, kde mohou víc škodit než prospívat. Například je prokázáno, že některé syntetické minerály se ukládají v ledvinách a jsou častou příčinou ledvinových kamenů.

Nejlepší účinnost mají doplňky stravy obsahující látky v čisté, přírodní formě. Druhou zásadní vlastností těchto preparátů je pak jejich mnohem vyšší vstřebatelnost.

 

 

Volte kapky nebo želatinové tobolky, malou barevnost a ekologická balení

Abychom o některém z doplňků stravy mohli říct, že je přírodní, měl by splňovat několik podstatných kritérií. Jako příklad může sloužit právě Juvenil, který byl vyvinut už ve 30. letech minulého století, tedy v době, kdy chemický průmysl byl v plenkách, a tudíž se při jeho patentem chráněné výrobě vycházelo pouze z přírodních surovin v jejich čisté podobě a technologických postupů šetrných k jejich zpracování. Cílem vývojářů bylo od počátku vyvinout přípravek, který měl přirozeně podporovat imunitní systém, pečovat o zdravou DNA a napomáhat regeneračním procesům v těle. Zároveň je Juvenil, díky svému procesu výroby, který je zachován až do současnosti v nezměněné podobě, maximálně šetrný k životnímu prostředí. Výsledné produkty jsou neozářené, bez GMO, bez konzervantů nebo nanočástic.

Juvenil je zcela přírodní doplněk stravy protože…

  • je založen na účinné látce Juvenil® šetrně extrahované jako celek z vysoce kvalitního přírodního zdroje. Není tedy směsí samostatně vyrobených a následně smísených chemických surovin, ale „živou esencí“ založenou na přirozených biologických vazbách.
  • díky jeho bioaktivním látkám ho tělo dokáže okamžitě a kompletně vstřebat a použít k tvorbě, opravě a regeneraci buněk.
  • je dostupný v želatinových tobolkách, kapkách nebo sirupu a neobsahuje aditiva jako konzervanty, umělá barviva, umělá sladidla a podobně. Od doplňků stravy na průmyslové bázi lze odlišit i tím, že nehýří barvami, není ochucený a nemá výrazné tvary ani strukturu.
  • jeho výroba zanechává minimální ekologickou stopu.

 

Potvrzením přírodního složení doplňků stravy s logem Juvenil pak je, že jsou určeny i velmi malým dětem a schváleny příslušnými státními institucemi jako nenávykové a bez vedlejších účinků. Jejich výrobce není anonymní a prokazatelné účinky staví na více než 50 ti leté historii. Produkty také úspěšně prošly preklinickým i klinickým testováním a jsou i nadále podrobovány vědeckému výzkumu.

Jsou doplňky stravy vhodné i pro malé děti?

Ano, když víte, jak na to. Upevnit imunitu školních a předškolních dětí je přáním každého rodiče. Zvláště začátkem podzimu, kdy se potomci vracejí do kolektivů a kontaktu s respiračními infekty se nevyhnou. Možností, jak je ochránit před virózami, existuje celá řada. Doplňky stravy jsou jednou z nich. Přečtěte si, s čím je kombinovat, aby byl úspěch zaručen.

 

Pro imunitu dětí jsou zásadní první tři roky života

Jistá schopnost bránit se patogenům je dětem vrozená. V prvních měsících života ji navíc podporují látky, které přijímají z mateřského mléka. Odborně se takové imunitě říká nespecifická, jejím posláním je reagovat na stále stejné podněty stále stejnou odezvou.

Jak se ale dítě postupně setkává s novým prostředím, buduje si jeho tělo imunitu specifickou, tedy získanou. Ta dokáže přizpůsobit svou reakci různým podnětům, „učí se“ rozpoznávat patogeny a adekvátně na ně reagovat. Než se upevní, trvá to zpravidla 3-5 let.

A přesně v té době se děti dostávají do kolektivních zařízení, kde na ně čeká opravdová nálož virů a bakterií. Není třeba panikařit, jde o přirozený vývoj. Pomoci dětem vytvořit účinný imunitní štít nemusí být žádná velká věda.

 

Základní pilíře silné imunity

Když se blíží období respiračních onemocnění a nástup dětí do školky či školy, skočí většina rodičů do lékárny pro „něco na imunitu“. Efektivní budování obranyschopnosti je ale běh na dlouhou trať, takže čím dříve se postavíte na start, tím lépe se vám poběží. Zvolte účinný doplněk stravy, ale nezapomeňte ani na zdravý životní styl.

 

Všechno začíná ve střevech

Je prokázáno, že k celkovému zdraví přispívá kondice střeva naprosto zásadní měrou. Vždyť 80 procent našich imunitních buněk se nachází právě ve střevě. Dbejte ve stravě na dostatek zeleniny, ovoce a luštěnin, nezapomínejte ani na zdroje bílkovin. Naopak bez bílého cukru se dětský organismus obejde, stejně jako bez velkého množství soli. Tuky s příznivým složením mohou získat (větší) děti třeba z ořechů.

Střevní mikroflóru mohou příznivě ovlivnit i doplňky stravy určené dětem. Vyberte takové, které se podávají v kapkách a rovnou do úst. Okamžitý kontakt se sliznicí dovolí rychlé vstřebání účinných látek do krevního oběhu. Aminokyseliny, antimikrobiální peptidy a nukleotidy, které jsou základem zdravé DNA, podpoří zdravou střevní mikroflóru a posílí obranyschopnost dětí. Příkladem je český patentovaný přípravek Juvenil, který užívají nejen celé rodiny s dětmi, ale i vrcholoví sportovci.

 

Neztraťte vodu

Pro dětský organismus je dehydratace mimořádně nebezpečná. Na rozdíl od těla dospělého jedince tvoří podíl vody na tělesné hmotnosti u kojenců až 80 procent. Ztráta již 10 procent může být pro malé děti kritická. Stanovit, kolik tekutin má dítě přijmout, není snadné. Záleží to nejen na jeho váze, ale i aktivitě. Dvou až pětileté děti by obecně měly přijímat 80-120 ml vody na 1 kilogram tělesné hmotnosti.

Za vhodné nápoje jsou považovány především ovocné a bylinné čaje (neslazené), pramenitá voda nebo minerální, neperlivé vody. Za vhodné lze považovat také vodou ředěné 100procentní džusy. Dostatečná hydratace je zásadní pro udržení vnitřní homeostázy a výrazně se tedy podílí také na obranyschopnosti organismu.

 

Dobrou noc a krásné sny

Nejvíce spánku potřebují nejmenší děti. Novorozenci prospí až 17 hodin denně, batolatům obvykle stačí 14 hodin. Děti, které čeká nástup do školky, by měly spát 9-11 hodin. Mezi třetím a pátým rokem postupně mizí potřeba odpoledního spánku.

Proč je spánek pro imunitu tak důležitý? Protože během něj získává tělo energii na vypořádání se s patogeny a zároveň produkuje protilátky, které mu pomáhají s infekcemi bojovat. Zdravá obranyschopnost se odvíjí jak od délky spánku, tak od jeho kvality. Dbejte proto u dětí na pravidelný spánkový režim, dopřejte jim klid a tmu a zajistěte vhodnou teplotu a dostatek kyslíku vyvětráním pokoje.

 

Hurá na čerstvý vzduch

Děti opakují, co vidí kolem. Veďte je k aktivnímu způsobu života, ukažte jim, že pohyb je velkou radostí a zábavou pro celou rodinu. Tříleté děti už dokážou jezdit na kole, plavat, bruslit, běhat, některé i lyžují. O přínosech pohybu pro zdraví není pochyb – kromě posílení kosterního svalstva také zlepšuje náladu, výrazně mírní stres a je prevencí celé řady onemocnění.

Také vliv přiměřeného pohybu na imunitu je neoddiskutovatelný. Zvyšuje totiž cirkulaci imunitních buněk v těle, zlepšuje termoregulaci, podporuje činnost všech orgánů. Stejně jako pro dospělé, platí i pro děti, že ani sportování se nemá přehánět.

 

Takže si to shrňme

Pro děti, které se chystají do školky a školy, je důležité, aby byly zdravé a plné síly. Návyky, které jim v útlém věku nastavíte, si ponesou do celého života. Pamatujte tedy na podporu jejich přirozené imunity a zajistěte jim pestrou stravu, dostatek tekutin, kvalitní spánek i radost z pohybu.

Silná imunita jim pomůže překonat nástup do kolektivu. Podpořit ji můžete i doplňky stravy pro děti. Vybírejte vždy ty nenávykové, ideálně zcela přírodní, s vysokou vstřebatelností, které dokážou nastartovat ozdravné a regenerační procesy v těle. Přejeme vám, aby vaše děti zvládly všechny situace, které na ně čekají, s úsměvem.

Jste těhotná? Podpořte své trávení i zdravý vývoj dítěte

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období, říká se. Méně často už ale bývají zmiňovány obtíže, které nastávající maminky mohou pociťovat. Ke změnám trávení, únavě či nabourání přirozených imunitních procesů se přidává i strach o zdravý vývoj plodu. „Dávám děťátku, co potřebuje?“ ptají se těhotné ženy. Aby napomohly vstřebávání všech potřebných živin, mohou využít Juvenil Detox.

Dobré trávení a pohodu pro maminky

Nejen ranní nevolnosti, ale i nadýmání, plynatost, hemoroidy nebo zácpa budoucí matky trápí. „Zejména v posledním trimestru, tedy v období rychlého růstu plodu a blížícího se porodu, jsou kladeny vysoké nároky na správnou funkci celého trávicího systému, především na příjem kvalitních živin a jejich dokonalé zpracování,“ říká doc. MUDr. Dáša Slížová, CSc., zástupkyně přednosty Ústavu anatomie Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Existuje několik způsobů, které od poruch zažívání mohou ulevit:

  • jíst menší porce, zato častěji a pomalu,
  • z jídelníčku vyřadit tučné a smažené pokrmy,
  • zařadit do denního programu krátké procházky, plavání nebo těhotenskou jógu,
  • vynechat sycené nápoje, kofein, čokoládu,
  • dbát na pitný režim.

Tou nejdůležitější zásadou je pamatovat na dostatečný příjem přírodní vlákniny. Stimuluje totiž činnost střev, zlepšuje průchod potravy a dokáže na sebe vázat toxické látky a škodliviny. Přispívá tak k normalizaci zažívání a k detoxikaci organismu.

Pro podporu zdravé střevní mikroflóry, která ovlivňuje celkovou kondici včetně imunitních procesů v těle, je vhodné doplnit jídelníček o přípravek Juvenil Detox. Obsahuje jak zmíněnou vlákninu, tak výtažky z krušiny olšové působící mírně projímavě a podporující očistu střev. Jeho součástí jsou i dietární nukleotidy, jejichž dostatečný přísun je klíčový pro kvalitní rozvoj střevního traktu matky i dítěte.

 

Dětem správný růst ještě před narozením

Jestliže je dobře postaráno o zdraví budoucí maminky, daří se i jejímu nenarozenému dítěti. Juvenil Detox zajistí miminku příjem vysokého obsahu nukleotidů nezbytných k rychlému růstu tkání, krvetvorbě, ke správnému vývoji nervové soustavy a imunitního systému.

Pokud dbá těhotná žena na příjem kvalitní, nutričně vyvážené a pravidelné stravy, pak je tento doplněk výborným způsobem, jak dodat jejímu tělu všechny složky potřebné pro přirozený vývoj plodu a zdraví matky.

 

 

Na co se budoucí maminky často ptají

Od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná ji provází řada otázek. Jde o období náročné po fyzické, ale i psychické stránce. A není nad to, když se budoucí matce dostane odborných a uklidňujících informací. Vybíráme několik dotazů, na které v souvislosti s Juvenilem Detox maminkám nejčastěji odpovídáme.

  • Jak dlouho je potřeba Juvenil Detox užívat? To je velmi individuální a záleží, co od produktu očekáváte. Někteří zákazníci užívají Juvenil cyklicky, několikrát do roka. Zejména v obdobích, kdy potřebují podpořit kondici a eliminovat zvýšenou zátěž, což může být i v období těhotenství a kojení (ale i před a během chřipkových epidemií, při zvýšené pracovní zátěži, ve složitých životních situacích). Některým vyhovuje užívat produkt celoročně, protože se nechtějí připravit o benefity, které jim přináší na denní bázi. Juvenil Detox je vhodné brát buď jako podpůrný nástroj pro zdravá střeva a trávení - pak zákazníci užívají třeba jen 2 tobolky denně kontinuálně, nebo jako intenzivní kúru, při které volí maximální dávku, ale třeba jen na 1-3 měsíce.
  • Může se Detox užívat společně s klasickými Juvenil tobolkami?Všechny naše produkty jsou navrženy tak, aby je bylo možné kombinovat. Juvenil Detox v první fázi pročistí střeva od usazených nestrávených zbytků potravy a odpadních látek. V druhé fázi hojí a optimalizuje sliznici střev a následně harmonizuje mikroflóru. Upravuje tedy poměry přirozeně se vyskytujících bakterií osídlujících střevo. V této fázi je účinek patrný i na zlepšující se kondici. Dochází k psychickému zklidnění a zvýšení fyzické pohody. Drtivá většina imunitních procesů probíhá v tenkém střevě. Kombinace Juvenilu tobolky a Detoxu doporučujeme užívat následovně: 2 x 3 tablety Detox denně a k tomu 1x denně Juvenil tobolky. Dostanete se tím na optimální dávku účinných látek.
  • Můžu užívat Juvenil Detox, když kojím? Benefity Juvenilu Detox jsou významné zejména v období zvýšené zátěže, jakou je bezesporu i kojení. Pro váš klid a větší pohodu doporučujeme nasazovat přípravek pomalu. To znamená první týden ráno jednu a večer jednu tabletu, druhý týden 2 x 2 a teprve od 3. týdne plné dávkování 2 x 3 tablety. Nemůže vám uškodit ani plná dávka, ale počáteční fáze bývají u někoho dramatičtější, dostavují se dočasné průjmy, nebo naopak zácpa. To se pomalým nástupem eliminuje.
  • Obsahuje Juvenil lepek a mléko? Juvenil neobsahuje žádné alergeny, tudíž ani lepek a mléko. Jako probiotikum působí z pohledu úpravy poměru jednotlivých bakterií v trávicím traktu, ale nedoplňuje chybějící kmeny. Pokud máte diagnostikován deficit konkrétních bakterií, je vhodné je doplnit ideálně „živou jogurtovou kulturou”. V případě alergie nebo intolerance mléka vhodnou náhražkou.

 

Půst pohledem spirituality i vědy

Odříkání si něčeho, co skutečně nepotřebujeme, patří do kultury mnoha národů od předkřesťanských dob. Vychází z přírodních cyklů, a protože jsme stále s přírodou pevně svázáni (i když si to často neuvědomujeme), jaksi mimoděk se k tradičním postupům vracíváme. Jednou z příležitostí je doba masopustní, začínající Popeleční středou a končící Bílou sobotou, kterou následuje Květná neboli Velikonoční neděle.

 

Pokaždé jiný, ale vždycky podobný

V češtině odvozujeme slovo půst od staročeského póst, který lze vnímat v souvislosti s německým výrazem Fasten vycházejícím z gótského slova fagan. To znamená zastavit se, sebrat se či sečkat. Půst je tedy ve své podstatě zastavení každodenní stravovací rutiny, hektické životní cesty s možností pozorování okolního světa a sebe sama.

Postní období významně spojujeme s vírou a vyšší mocností, tedy bohem, ať už si ho různá náboženství představují jakkoli. Délka a podoby půstu se značně liší, a to v závislosti na období, národu, společenství. Vždy jde ale o výraz pokání a čas intenzivních proseb a modliteb.

Křesťané věnují půstu tradičně každý pátek (na památku Ježíšovy smrti), delší postní období absolvují před velkými svátky (40 dnů před Velikonocemi a 4 neděle o adventu před Vánocemi).

Buddhisté nazývají postní den slovem upósatha. Připadá na dny úplňku, novu, 1. a 3. den měsíční čtvrti. Nedodržují radikální půst, spíše v té době směřují k umírněnosti, protože Buddha je vede na spirituálně-etické cestě osvobození a prozření.

Pro hinduisty jde o dobu duchovního očišťování. Frekvence půstů souvisí s ročním obdobím, nejčastěji je dodržován 1. den v měsíci, 11. den lunárního měsíce a každý 1. den v týdnu (na počest jednoho z bohů).

Judaismus využívá řadu dní přísného půstu. Začíná večer a končí západem slunce následujícího dne, veřejné postní dny zahrnují 7 různých druhů půstu.

A konečně islám nabádá k hlavnímu postnímu období, tedy ramadánu. Během devátého měsíce islámského lunárního kalendáře tak panuje zvyk nejíst a nepít od rána do západu slunce, k hodování je vyhrazen čas až během večera a noci.

 

Katalyzátor duchovního růstu

Půsty nejsou jen způsobem, jak ulehčit tělu a pomoci mu v očistě. Nebo jak se propojit se spiritualitou. Současná doba jim přidává další rozměr – půst vnímá v kontextu duševního rozvoje, mentálního růstu, poznání sebe sama až jakéhosi osvícení.

Jakmile není tělo zatěžováno zpracováním fyzické potravy, lze pozorovat zbystření mysli, otevření a schopnost vnímat svět i život v širších souvislostech. Lidé podstupující pravidelné půsty uvádějí, že díky nim získávají větší víru v sama sebe, zároveň upevňují svou intuici.

Objevují nový směr života, optimistický náhled na realitu, mají chuť podnikat dlouho odkládané změny nebo plány. Postit se podle nich znamená „položit své tělo na pomyslný oltář, aby duše, srdce i mysl mohly vzlétnout vzhůru“.

 

juvenilPust2

 

Týden, nebo měsíc?

Je na každém, pro jakou variantu se rozhodne. Proces půstu je velmi osobní záležitost. Jde totiž o období hledání, čas pro sebepoznání, meditace, modlitby. Před zahájením půstu je důležité si ujasnit, proč tak činíme. S jakým záměrem do půstu vstupujeme, co je jeho cílem. Protože bez vyššího smyslu jde pouze o hladovku, která bude zřejmě týrat nejen tělo, ale i ducha.

Krátkodobý půst (do 7 dnů) je spojen hlavně s očistou těla, vyplavením toxinů (detoxikací a pročištěním gastrointestinálnímu traktu. Výhodou je snazší zavedení nových stravovacích návyků. Krátkodobé půsty je vhodné si naordinovat po obdobích hojného na sytá jídla (Vánoce, dovolené all inclusive) nebo při některých fyziologických obtížích (např. německá lékařská metodika při Půstu pro zdraví doporučuje přijímat 7-10 dní jen zeleninové šťávy o celkové energetické hodnotě cca 250 kcal/den), což dle výsledků svědčí lidskému organismu.

Dlouhodobý půst (od 10 do 40 dnů) samozřejmě tělo také očistí, navíc má ale významný vliv i na psychiku. Je skvělým nástrojem pro nalezení odpovědí na otázky, které můžeme najít uvnitř sebe. Během dlouhodobého půstu dochází k přehodnocení priorit i způsobu dosavadního života či k posunu na životní cestě a posílení víry.

 

Čistá voda, šťávy, vývary i čaje

Původní koncept půstu pracuje s pouhým popíjením čisté vody. Lidé dříve odcházeli do pustiny, daleko od běžného života, rodin i problémů, aby hledali skrze meditace a modlitby boha nebo svou víru upevnili.

Odejít dnes na měsíc mimo civilizaci a pohroužit se do meditací není pro většinu lidí úplně reálné, proto se k čisté vodě během půstu přidávají stoprocentní zeleninové nebo ovocné šťávy, čistý hovězí vývar a bylinkové čaje. Dodají energii, aby mohl člověk i během půstu chodit do zaměstnání a zvládal každodenní povinnosti. V půstu však není vhodné jakékoliv cvičení, možná je maximálně procházka.

Co se během půstu v těle děje? Organismus po nějaké době bez pevné stravy přepne na tzv. vnitřní výživu a je kvalitně vyživován z vlastních zásob. Člověk disponuje zásobárnou energie v podobě tuku, který se v době půstu začne přeměňovat na potřebnou energii (ketóza). Uvádí se, že 1 g tuku představuje asi 9 kcal. To znamená, že 1 kg tuku poskytne tělu energii v hodnotě 9 000 kcal.

Zmiňme ještě mechanismus autoflagie, tedy jakési recyklace, kterou buňky během půstu likvidují své nepotřebné a staré součásti, většinou bílkovinné povahy. Představuje nouzový zdroj energie ve stresových podmínkách a umožňuje obnovu a omlazení buněk. Za výzkum autoflagie obdržel v roce 2016 japonský buněčný biolog Jošinori Ósumi Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

 juvenilPust3

Tento článek je pouze zdrojem informací o možnostech půstu v širším pohledu. Jeho záměrem není k půstům nabádat nebo je doporučovat. Domácí půst není vhodný pro lidi užívající pravidelně léky, osoby s příliš nízkou tělesnou hmotností, duševními onemocněními, depresemi i chorobami spojenými s příjmem potravy, alkoholovou nebo drogovou závislostí, těhotné a kojící ženy, děti a seniory.

Příroda ví, co vám udělá dobře

Znáte ty dny se spadlým řetězem? Jedete na autopilota, plníte jednu povinnost za druhou a vyhlížíte chvíli, kdy zalezete pod peřinu… Pokud ano, zkuste si pomoci odlehčením stravy. Tělo, například po zimě nebo dlouhotrvající vysoké zátěži, může trochu „zpomalit“. Úprava jídelníčku je skvělým způsobem, jak pomoci orgánům zbavit se škodlivých látek a povzbudit jejich správnou činnost. Výsledky jsou víc než příjemné: příval pozitivní energie a dobré nálady, odchod přebytečné vody z těla, rozproudění krve, aktivace lymfatického systému.

 

Hoďte se do pohody u plného talíře

Principy vyvážené stravy bychom měli mít v malíčku od základní školy. Není ovšem na škodu udělat si malou osobní revizi. Obecně odborníci doporučují:

  • Jíst pravidelně 5krát denně.
  • Udržovat poměr makroživin: 15-20 % bílkoviny, 45-60 % sacharidy, 25-30 % tuky.
  • Odpoledne konzumovat méně potravin bohatých na sacharidy.
  • Vyhýbat se tučným masům a uzeninám, naopak alespoň 2krát denně si dopřát rybu.
  • Pamatovat na luštěniny a alespoň jednou v týdnu je zařadit do jídelníčku.
  • Vyměnit bílé pečivo a těstoviny za celozrnné.
  • Méně solit, vzdát se fastfoodu, alkoholu a sladkostí.
  • Dbát na pitný režim.
  • A především – konzumovat nezpracované potraviny, tedy ovoce, zeleninu a bylinky v co nejčerstvějším stavu.

 

Nicméně pamatujte, že jídlo má být vždycky radost a jeho skladba i objem musí odpovídat věku, kondici i životnímu období strávníka.

 

 

Drobná, ale účinná vylepšení

O faktu, že stravovací režim má na naše zdraví zásadní vliv, není třeba diskutovat. Také je zřejmé, že některé potraviny tělu prospívají méně a jiné více. Některé mají dokonce schopnost očistit tělo od škodlivin, které se v orgánech mohou ukládat. Ano, máme na mysli rostlinné zdroje.

Ovoce, zelenina a byliny obsahují kromě vitaminů a minerálních látek také vlákninu, která v trávicím traktu působí zčásti jako prebiotikum, navíc zvětšuje obsah ve střevech a tím ředí nahromaděné škodliviny. Ty pak snadněji a rychleji trávicí trakt opouští. Výhodou potravin s vysokým podílem vlákniny je zároveň schopnost vázat vodu, zvětšovat objem a navozovat pocit sytosti.

Ovšem nejen střeva dokáže vhodně zvolená strava pročistit. K hlavním detoxikačním systémům patří kromě nich játra, ledviny a močové ústrojí, lymfatický systém, plíce a kůže. Také je můžete v činnosti skvěle povzbudit běžně dostupnou „živou“ (tedy čerstvou, tepelně neupravenou) stravou.

 

Pomocníci na cestě ke zdraví

Není to žádná raketová věda. Takzvané superpotraviny, o kterých se poslední dobou tolik mluví, najdete v každé kuchyni. A pokud ne, vyrazte pro ně na farmářský trh s lokálními produkty. Získáte voňavý, šťavnatý, a prospěšnými látkami našlapaný, základ zdravého jídelníčku.

 

Brokolice napomáhá správné činnosti jater, má antiseptické účinky, udržuje pevné a silné srdce i cévy, obnovuje střevní mikroflóru, podporuje ledviny, působí preventivně v případě žaludečních vředů.

Cibule detoxikuje játra, funguje jako přírodní antibiotikum, vyznačuje se antibakteriálními a protiplísňovými účinky, pozitivní vliv má na močový měchýř a ledvinové cesty, podporuje trávení.

Česnek má silné dezinfekční vlastnosti, pomáhá při poruchách trávení, zvyšuje imunitu, snižuje hladinu celkového cholesterolu, krevního tlaku i hladinu krevního cukru.

Červená řepa je jedním z nejlepších čističů jater i krve, má antibiotické a antiseptické účinky, odkyseluje organismus, podporuje funkci ledvin, pružnost a pevnost stěn žil a cév i tvorbu žluči.

Chřest je výborné přírodní diuretikum pomáhající s odvodněním jater, má silné antioxidační účinky a odkyseluje organismus.

Jablko pomáhá k vylučování těžkých kovů a potravinářských přídatných látek, zajišťuje správnou funkci ledvin, má pozitivní vliv na dásně i chrup, posiluje imunitní systém, krevní oběh a podporuje správnou činnost svalů.

Kysané zelí čistí organismus od škodlivin, posiluje imunitní systém, podporuje pravidelnou stolici, snižuje cholesterol, podporuje hubnutí a má antiseptické účinky.

Mrkev detoxikuje, pomáhá k pravidelnému vyprazdňování, obsahuje beta-karoten přínosný například pro zdraví kůže.

Špenát detoxikuje, podporuje peristaltiku střev, zklidňuje nervovou soustavu, chrání oční sítnici.

Ořechy podporují trávení i trávicí trakt, pročišťují organismus, urychlují metabolismus a obsažené kvalitní tuky prospívají činnosti mozku.

Zázvor podporuje zrychlení metabolismu a rychlejší vyplavení odpadních látek z těla ven, prospívá činnosti jater i ledvin, působí proti zánětům, tiší bolest a upravuje krevní oběh.

 

K dalším potravinám s blahodárným vlivem na zdraví patří oleje lisované za studena, byliny (třezalka, bazalka, meduňka, řeřicha, pampeliška, pupečník…), koření (skořice, kurkuma, fenykl, lékořice…) nebo luštěniny. Stranou samozřejmě nestojí ani citrusové plody a jiné exotické ovoce či zelenina (avokádo, artyčoky, kiwi, grapefruit, kokos, limetka…). V neposlední řadě můžete sáhnout třeba po přírodních doplňcích stravy. Například Juvenil Detox je plný té nejkvalitnější vlákniny a pektinu a váš trávicí systém dokonale vyčistí a vyladí. 

Ať už si vylepšíte jídelníček čímkoli, nezapomeňte na pestrost. A vytrvalost. Krátkodobé změny stravy valné úspěchy nepřinesou. Ale kdo vytrvá a zařadí do životního stylu kvalitní potraviny, pravidelný pohyb, dostatek tekutin, spánek a čas sám pro sebe, tomu bude ve vlastním těle báječně.

 

 

Pročistěte tělo i hlavu, nejen na jaře

Detoxikace, harmonizace, pročištění. Postupy, které vedou k tělesné i duševní rovnováze, mají řadu názvů. Často mluvíme o „jarní očistě“, jejímž cílem bývá především zbavit se vánočních kilogramů. Pokud to ale s vlastním zdravím myslíme vážně, je potřeba na to jít komplexně. Jen tak můžeme sejmout zátěž z orgánů, odlehčit mysli a získat spoustu energie. Vezměte to od těla přes duši k okolí.

 

Co škodliviny dokážou a kde se berou

Lidské tělo je na detoxikaci zařízeno, o odstraňování škodlivin se po celý náš život starají ledviny, játra, střeva, lymfatický systém, plíce a kůže. Když se v nich toxiny (odpadní látky) hromadí, nefungují správně a my pociťujeme například únavu, bolesti hlavy, kolísání nálad, objevují se ekzémy, špatné trávení, nadýmání, zácpa nebo problémy s početím. Pakliže takové stavy přetrvávají, mohou přejít v poruchy imunity a vážné civilizační choroby.

Nejčastějším zdrojem škodlivin je samozřejmě strava. Nekvalitní pokrmy plné barviv, konzervantů a cukrů, kterým naopak chybí minerální látky, vitaminy, bílkoviny, vláknina a biologicky aktivní látky mohou podle řady studií za zvýšené riziko mnoha onemocnění. Značně nepříznivě jsou hodnoceny polotovary a pokrmy z nich připravené.

Další toxické látky přijímáme ze znečištěného ovzduší, prostřednictvím ovoce a zeleniny pěstované v půdě bohaté na pesticidy, a také z vody, která je zamořována mikroplasty či léčivy. Do třetice zmiňme i neblahé vlivy potlačovaných emocí, nevyrovnaných vztahů, vysoké hladiny stresu nebo agresivity. To všechno se na našem zdraví znatelně podepisuje.

 

Změna nepřijde lusknutím prstu

Má-li mít naše očistné počínání dlouhodobý efekt, nemůžeme ho odbýt několikadenní rychlokúrou. Krátkodobá očista je sice fajn, nicméně na celkovou kondici má zanedbatelný vliv. Aby byla detoxikace účinná, musí být komplexní a zahrnovat všechny úrovně našeho bytí: zaměřit se jak na stránku fyzickou a duševní, tak na změnu prostředí, ve kterém žijeme. Jedno totiž podporuje druhé.

Je příjemné, když si očistu naplánujeme na přechod zimy a jara. Ostatně už naši předkové si po zimním, obvykle masitém, hodování „ordinovali“ čtyřicetidenní půst. Od Popeleční středy do Velikonoční neděle servírovali odlehčené a střídmé pokrmy s jarními bylinami, každý pátek vynechali maso, vejce a mléko, abstinovali a rozjímali.

Podobně vhodné je taky období na konci léta či během podzimu. Důležitý je váš pocit a touha po změně. Nelámejte nic přes koleno, postupujte krůček za krůčkem tak, abyste se cítili dobře.

 

 

Detoxikace fyzická

Jak jsme už uvedli, tělo je do jisté míry schopno se škodlivin zbavovat samo. Za podmínky, že získává kvalitní potravu, má dostatek vody a kyslíku i prostoru ke spánku. Pokud jde o stravu, zásadní je vyváženost živin a omezení příjmu škodlivých látek. Ohled je potřeba brát na věk, pohlaví, energetický výdej i zdravotní stav. Přidejte přiměřenou fyzickou zátěž (rozproudí a okysličí krev a aktivuje lymfatický systém) a nezapomeňte na pitný režim.

Začněte odlehčením stravy. Do běžného režimu nejprve zařaďte 1-2 zeleninové šťávy či smoothies. Odborníci radí kombinovat zpočátku zeleninu s méně sladkým ovocem, jako jsou třeba jablka nebo hrušky, později přejít jen k zelenině, která neobsahuje tolik cukru. Ideální ovšem je nic nemixovat, i kousání je pro zdraví důležité. Později můžete jedno jídlo takovým zeleninovým chodem zcela nahradit.

Chcete-li mít jistotu, že vašemu tělu nic nechybí, doplňte jídelníček prověřenou recepturou Juvenil Detox. Je sestaven z ingrediencí přírodního původu – obsahuje jablečnou vlákninu a pektin, výtažky z krušiny olšové, vitamin E a účinný komplex aminokyselin, antimikrobiálních peptidů a nukleotidů. Podpoří zdravé pohyby střev, urychlí regeneraci a zlepší činnost lymfatického systému.

Pokud jde o pohyb, naordinujte si alespoň 20-30 minut denně. Svižná chůze, indiánský běh, jóga, plavání… vhodné je cokoli, při čem se protáhnete a naberete do plic pořádnou dávku kyslíku. Nezapomeňte na tekutiny, vodu potřebuje každá buňka. I tady platí všeho s mírou. Přehnané zavodňování zatěžuje ledviny a ředí žaludeční šťávy. Základem pitného režimu je čistá pramenitá voda, a to v objemu asi 0,5 litru na každých 15 kilogramů váhy (samozřejmě vzhledem k tělesné aktivitě).

 

Detoxikace duševní

Raději několik malých změn, než jedna, která nevydrží dlouho. Na takzvané duševní hygieně můžete začít pracovat ještě dnes večer. Do postele jděte bez mobilu, lehce unavení a s dobrou knížkou nebo příjemnou společností.

Zkuste alespoň jednou denně vnímat sami sebe, na malou chvíli být jen pozorovatelem, nic nehodnotit a neřešit. Krásně to jde během jídla, kdy můžete sledovat chutě, vůně, barvy pokrmu, své pocity při jeho konzumaci… Když zvládnete tohle, přidejte do denní rutiny krátkou meditaci. Soustřeďte se jen na dech, myšlenky nechte přicházet a zase odcházet.

Trochu vyšší level je „den jen pro mě“. Dovolte si pečovat o své tělo i svou mysl celý jeden den. Dejte si saunu, čtěte, poslouchejte hudbu, malujte, projděte se lesem. Duševní očista vám do života vnese harmonii, nechá tělu prostor k regeneraci a dodá radost z prostého bytí.

 

Detoxikace prostředí

Ne nadarmo se říká, že kdo má pořádek na stole, má ho i v duši. Dalším pilířem vyrovnanosti a kondice je život v prostředí, které nám dělá radost. Pokud se ve svém bytě nebo kanceláři cítíte zavaleni nepotřebnými věcmi, nebojte se jich zbavit. Odpoutejte se od zbytečností, ať už jsou jimi oděvy, knížky, kosmetika, nábytek, nádobí. Co nepoužíváte, pošlete dál. Úklid domova čistí hlavu a uvolňuje endorfiny. Hormony štěstí vás zbaví napětí a pocit očisty bude dokonalý.

 

Léčivá moc smíchu

Už jste někdy zaslechli rčení, že „smích je nejlepší lékař“, nebo že „s úsměvem, jde všechno líp“? Nejsou to jen fráze. A protože my v Juvenilu stále hledáme způsoby, abyste si život užili co možná nejvíc, připravili jsme pro vás o smíchu pár zajímavostí. Možná vás překvapí, jak příznivé účinky, má toto (ne)všední gesto. A možná si ho zkusíte naordinovat do vašeho života častěji….  

 

Smích jako všelék

Je vědecky prokázáno, že smích posiluje imunitu, potlačuje stres a čistí plíce. Ovlivňuje tepovou frekvenci, okysličuje krev, posiluje srdce a upravuje krevní tlak. Navíc, smíchem chvějící se bránice uvolňuje ztuhlé svaly šíje a zad a samozřejmě snižuje stres. 

Srdečný smích dokáže zvednout tepovou frekvenci až o pětinu, čímž snižuje riziko srdečně-cévních chorob. Ale také se jím hubne a tvaruje postava. Dvacet sekund kvalitního smíchu vydá energeticky za tři minuty na veslovacím stroji. Zabrat dostávají především břišní svaly. Takže pustit si dobrou komedii se jeví jako přijatelná varianta posilovny.

Pozitivní účinky smíchu byly objeveny i u kojenců: jestliže se matka často směje, obsahuje její mléko více melatoninu, který příznivě ovlivňuje spánek a chrání před kožní vyrážkou. Kojenec je také méně vystaven alergiím.

Při experimentálních pokusech, s jedinci trpícími těžkostmi spojenými s nefunkčním trávením, nadýmáním či nepravidelnou stolicí, bylo zjištěno, že otřesy těla způsobené smíchem dokážou stimulovat střeva a celý zažívací systém.  

Smích ordinoval svým pacientům už ve starověku „otec medicíny“ Hippokrates, zejména jako prostředek k posilování plic. 

Zájem o léčebné účinky smíchu obnovil v minulém století americký žurnalista Norman Cousins, kterému lékaři diagnostikovali Bechtěrevovu nemoc. Cousins zjistil, že když se deset minut směje u filmových komedií, zažene tím bolest na následující dvě hodiny. Ve své knize Anatomie nemoci pak napsal: „Smích je jako neprůstřelná vesta.“ 

Ukázalo se, že smích uvolňuje do organismu látky, které působí jako přirozená anestetika. Dnes má léčba smíchem svůj odborný název – gelototerapie. V USA najdete celé nemocnice, které se na terapii smíchem specializují a angažují profesionální baviče. 

Mnozí psychiatři využívají terapie smíchem, a to i skupinové, při léčbě depresí. Smysl pro humor navíc velmi pomáhá proti psychickým problémům. U nás je nejznámějším odborníkem, zabývajícím se problematikou využití smíchu při léčbě psychických onemocnění MUDr. Karel Nešpor, který vydal k tématu knihu Léčivá moc smíchu

Zajímavostí je, že vědci objevili, že lidské tělo není schopno rozlišit simulovaný a spontánní smích, takže léčebné účinky má i smích předstíraný. Jako pomůcka může sloužit třeba tužka, která se vloží do úst mezi koutky a stiskne se mezi zuby. Při této „grimase“ se zapojí stejné obličejové svaly jako při úsměvu a náš mozek začne automaticky produkovat endorfiny. Ty postupně zaplaví náš organismus a poslouží nám, jako doping dobré nálady. 

 

Naordinujte si denně k Juvenilu i pořádnou porci smíchu a udělejte tak obrovskou službu svému zdraví a vyzrajte na všechny strasti života. Pro váš život Naplno!!

 

 

A na závěr pár zajímavostí…

  • První vědomý úsměv vyloudí lidský tvoreček už někdy mezi čtvrtým až osmým týdnem života. Průzkumy uvádějí, že dospělý člověk se zasměje v průměru patnáctkrát denně. Děti se smějí nesrovnatelně častěji. Například předškolák ve věku šesti let až třistakrát za den! V tomto bychom si od dětí měli vzít příklad a naučit se brát život s větší lehkostí a úsměvem na tváři.
  • Lidé, kteří se usmívají, jsou pro okolí totiž až o osmdesát procent atraktivnější. Vědci dokonce vypočítali, že množství smíchu ženy při prvním setkání s mužem je přímo úměrné její ochotě se s ním znovu sejít. 
  • Zatímco muži se smějí okolo frekvence 1000 Hz (což odpovídá vysokému C zpívanému sopránem), ženy ještě o oktávu výš. Což vědce při měřeních dost udivilo, protože si do té doby neuměli představit, že by běžný člověk dokázal vyluzovat zvuky o tak vysokém kmitočtu. 
  • Ve společnosti se smějeme až třicetkrát častěji než o samotě. Podle expertů na humor je dokonce přítomnost lidí důležitější než samotná vtipnost situace. A pokud řečníka známe, vtipy považujeme za ještě směšnější. Mohlo by se zdát, že smích vzniká nejčastěji jako reakce na humornou hlášku nebo situaci. Ve skutečnosti je jen desetina smíchu v komunikaci vyvolána vtipem. Smích má tedy spíše jakousi sociálně spojovací funkci. 
  • Vědci se také dlouho (mylně) domnívali, že jediným tvorem na planetě, který je schopen se vědomě smát je člověk. Bylo však prokázáno, že zvířata se také smějí, jen k tomu využívají jiné prostředky. Například psi vrtí ocasem, krysy vydávají vysokofrekvenční cvrlikání a nosorožci hýbou ušima. 
  • Úsměv dokonce získal svůj Mezinárodní den. V roce 1963 dostal americký výtvarník Harvey Ball za úkol vytvořit něco, co pomůže povzbudit morálku zaměstnanců jedné firmy. A nakreslil – prvního smajlíka! Jeho společnost Smile Corporation pak vyhlásila 5. říjen Mezinárodním dnem úsměvu s mottem: „Udělej jednu laskavost – pomoz někomu k úsměvu!“
  • Říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi bývá zase připisován výrok „Češi jsou smějící se bestie“. Humor i v těch nejtěžších časech je opravdu českou specialitou. Naposledy to potvrdil britský komik Michael Palin, který považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. Což je od člena legendární komediální skupiny Monty Python téměř oficiální pocta. „Myslím, že Češi jsou na špici, mají pocit, že si ze všeho můžou dělat legraci. Což mají společné s Brity. Některé národy mají hranice humoru, za které nejdou. Ale v Británii žádné nejsou a z nějakého důvodu nejsou ani v České republice.“

 

Nenechte se ovládat stresem

family_stres_1

Z vědeckého hlediska život ve stresu, znamená život v režimu přežití. Tento model máme sobě zakódován z dob, kdy člověk čelil mnoha nebezpečím a jeho život byl permanentním bojem o život. Bohužel naše tělo není schopno rozeznat rozdíl mezi napadením tygrem a pohovorem na koberečku u šéfa. Pokud jsme vystaveni stresující okolnosti, která nás nějakým způsobem ohrožuje (takové, kterou nelze předvídat ani kontrolovat její následky), aktivuje se primitivní nervový systém zvaný sympatikus. Jako odpověď na stresující podnět mobilizuje tělo obrovské množství energie, kterou načerpá ze svých zásob, pro případ nutnosti čelit bezprostřednímu nebezpečí. Roztáhnou se zornice, abychom lépe viděli, do krevního oběhu se uvolňuje větší množství glukózy, zvýší se srdeční a dechová frekvence, krev směřuje především ke končetinám a jen omezeně k vnitřním orgánům a svaly zaplaví adrenalin a kortizol, abychom mohli utíkat, bojovat nebo se ukrýt. Imunitní systém se utlumí (nač být připraven pro boj s nemocí, když máte v zádech tygra) a krevní oběh se přesune z našeho rozumného předního mozku a prioritně zásobuje jeho zadní část. V důsledku toho je naše schopnost kreativně uvažovat omezená a místo toho více spoléháme na svoje instinkty, abychom mohli okamžitě jednat. 

Přirozeností našeho organismu je regulovat pochody v těle tak, aby za všech okolností byla zachována homeostáza nebo též stálé vnitřní prostředí (rovnováha), která je podmínkou správného fungování všech fyziologických procesů. Všichni jsme ke zvládání krátkodobých výkyvů, způsobených stresovou reakcí, dobře vybaveni. Jakmile pomine ohrožení, tělo se během několika hodin normalizuje a k této rovnováze se vrátí. Vyrovná hladinu energie a obnoví životní zdroje. Pokud ale stres přetrvává i po řadě hodin, tělo nemá možnost se stabilizovat. Skutečností je, že žádný organismus nevydrží v režimu ohrožení delší dobu, aniž by došlo k jeho poškození. 

 

725

 

A tady nastupuje lidský faktor. Zatím co zvířata se z útoku predátora oklepou a zvesela pokračují tam, kde přestali před útokem. Člověk má tendenci proběhlou stresující okolnosti promyslet, zanalyzovat, vyvodit poučení a závěry. Lidský mozek je velký a člověk proto může znovu prožívat minulé události nebo dokonce předjímat nejhorší možné budoucí scénáře. Pokud událost přehráváme opakovaně ve své mysli, neuvědomujeme si, že naše tělo nepozná rozdíl mezi původní události, která byla příčinou stresové odpovědi a vzpomínkou na tuto událost, která tak stále znovu vyvolává tytéž emoce jako původní situace. Náš mozek a tělo vytváří tytéž chemické látky, jako když k ohrožující události došlo a naše tělo zaplavují stresové hormony stále znovu.

Dnešní složitá doba přináší velký nápor na lidskou psychiku. Mnoho lidí prožívá strach ze ztráty zaměstnání, z budoucnosti, z toho že onemocní nebo že onemocní jejich blízcí. K tomu neustálý přísun negativních zpráv z médií a omezení sociálních kontaktů. To vše vytváří nadměrnou stresovou zátěž a tento trvalý psychický tlak má postupně tendenci, projevovat se fyzickými symptomy na našem těle. Říká se tomu somatizace stresu. Je to v podstatě obrana našeho těla, kdy se organismus snaží psychické napětí „rozptýlit“ ve fyzickém těle. Podle čínské medicíny může špatný stav naší psychiky až za 70 % všech onemocnění.

Dlouhodobý stres ovlivňuje vaše zdraví, i když si to možná neuvědomujete. Možná si myslíte, že za tu dráždivou bolest hlavy, vaši častou nespavost nebo sníženou produktivitu v práci může nemoc. Ale ve skutečnosti může být příčinou stres.

Příznaky dlouhodobého stresu mohou významně ovlivnit vaše tělo, myšlenky, pocity i vaše chování. Schopnost rozpoznat běžné symptomy stresu vám může pomoci ho zvládat. Stres, který je ponechán bez kontroly, může přispět k mnoha zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, obezita a cukrovka.

 

Nejčastější účinky stresu: 

Juvenil - tabulka - Stres - 1000x600

Co dělat pro zvládnutí stresu

Pokud máte výše uvedené příznaky stresu, zkuste podniknout následující kroky. Osvojení si strategie zvládání stresu, může být vykročením z bludného kruhu.  

  • Zařaďte do svého programu pravidelnou fyzickou aktivitu
  • Cvičte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace, jóga, tai-chi nebo mindfulnest
  • Pokud se přistihnete, že přemýšlíte o věcech, které vás stresují, zaměřte svoji pozornost jinam
  • Zachovejte si smysl pro humor
  • Snažte se trávit čas s rodinou a přáteli
  • Vyhraďte si čas na koníčky, jako je čtení knih nebo poslech hudby
  • Vyhledávejte aktivní způsoby, jak zvládat stres. Neaktivní způsoby, jako je sledování televize, surfování na internetu nebo hraní videoher se mohou zdát relaxační, ale dlouhodobě váš stres zvyšují
  • Vyhněte se kouření, nadměrnému množství kofeinu a alkoholu a užívání léků nebo drog
  • Zařaďte do svého jídelníčku vhodné potravní doplňky, například Juvenil, který funguje jako psychobiotikum (Optimalizací střevní mikroflóry přes osu-střevo mozek ovlivňuje psychické nastavení)
  • A nezapomeňte hodně spát a jíst zdravou a vyváženou stravu.

 

Kdy vyhledat pomoc

Pokud si nejste jisti, zda je příčinou vašich obtíží stres nebo zda jste podnikli kroky ke kontrole stresu, ale vaše příznaky přetrvávají, navštivte svého lékaře nebo zvažte návštěvu profesionálního poradce nebo terapeuta, který vám může pomoci identifikovat zdroje vašeho stresu a naučit vás nové nástroje zvládání.

Nahoru
24 položek celkem